Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Serıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak izinli olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri mütehassısı başüstüne. Marifet sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne demetlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle omuz omuza Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne demetlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orantı şark Uygulayım Üniversitesi Mütevelli Heyet Kafakanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Müesses’nun ilk reis beyı olarak uhde aldı. Bu görevini kestirmece 11 sene sürdürdü. Kafakanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet serladı. Ilmî yayınlarda da ciddi artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün kasılmaunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç zaman, Yönetim Kuruluna da iki zaman riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis bey ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirimlik bilimleri düzında çok adetda ilmî makalesi, yapıt sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok dobra derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Amerikan barış, Adalet ve Yumuşakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birmebzul devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en şiddetli nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve dayanıklı çok millî müessese Doğramacı’evet en giranbaha ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koca Millet Meclisi namına Talih Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 almanak hayatı çocuklara, jönlere ve bütün insanlığa iş aşkıyla geçmiştir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu yardımlarla dirimlik, yetişek ve bilgi sinein yarattığı kurumlarla her daim geçekırlanacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al https://alcipanasmatavan.name.tr/ https://kameraguvenliksistemleri.name.tr/ https://seyyarkokorec.name.tr/ https://guneslosyonlari.name.tr/ https://bayangiyim.name.tr/ Seo Fiyatları IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al